Etiopie
Program zájezdu
1. den (27. listopadu 2020)
Sraz na letišti Václava Havla v Praze. Přesný čas odletu Vám bude sdělen ve finálních informacích cca měsíc před odletem. Přílet do Addis Abeby ve večerních hodinách, turistické vízum na letišti, ubytování v hotelu v Addis Abebě.
2. den (28. listopadu 2020)
snídaně, prohlídka ADDIS ABEBY, uvidíte např.: Etnografické muzeum, které se nachází v budově bývalého paláce Haile Selassieho, posledního etiopského císaře, Národní muzeum - nachází se zde nejstarší historie Etiopie, aksumská keramika, 3,2 mil. let stará kostra hominida Astralopithecus afarensis tzv. „Lucy“, Katedrála Nejsvětšjší trojice (Selassie), Merkato - návštěva největšího trhu v Etiopii, návrat na hotel, večeře, nocleh
3. den (29. listopadu 2020)
snídaně, přelet do města Bahir Dar, ubytování v hotelu, prohlídka města včetně panoramatického výhledu z Bezawit Hill na město a jezero TANA, návštěva bahirdarské tržnice, možnost ochutnávky jedné z nejlepších káv světa, večeře, nocleh.
4. den (30. listopadu 2020)
snídaně, vyjížďka (cca 30 km) k vodopádu Tis Issat na Modrém Nilu – mohutný a impozantní vodopád sahající do výšky 43 metrů a šířky 400 metrů, dostaneme se po zavěšeném mostě přímo až k vodopádu. Místní ženy zde nabízejí čaj či kávu, které si můžete vychutnat při pohledu na vodopád. Odpoledne vyjížďka na člunech po jezeře TANA - nejvýše položené riftové jezero (1830 m.n.m) a rozlohou největší v Etiopii. Na jezeře je mnoho ostrovů a poloostrovů, některé z nich ukrývají úžasné starověké kláštery. My navštívíme Ura Kidane Mihret a Azwa Mariam - známé pro své pestrobarevné fresky a Bible psané jazykem Ge´ez (nejstarší etiopský jazyk), návrat na hotel, večeře, nocleh.
5.den (1. prosince 2020)
snídaně, časně ráno odjezd do GONDARU – města, které bylo prvním oficiálním hlavním městem etiopského císařství (Habeše), prohlídka historického města ze 17.století s italskou architekturou z období druhé světové války, gondarského hradního komplexu, který je zapsán na seznam světových kulturních památek UNESCO. Prohlídka Fasilidových lázní, paláce Kusquam, kostel Debre Birhan Selassie – kde najdete světoznámý ikonicky vyobrazený strop s hlavami cherubínů, ubytování na hotelu v Gondaru, večeře, nocleh.
6.den (2. prosince 2020)
snídaně, přejezd do města AXUM – nejsvatějšího místa kresťanské Etiopie, po cestě možnost focení přírodních scenérií (Simienské hory, údolí řeky Tekeze) na pravidelných zastávkách, ubytování na hotelu v Axumu, večeře, nocleh.
7.den (3. prosince 2020)
snídaně, prohlídka AXUMU – historie tohoto města sahá do doby před více jak 2600 lety, ve starověku bylo aksumské království nejmocnějším státem mezi Byzantskou říší a Persií. Pozůstatky starověkého města jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO: např. stélová pole – naleznete zde 70 obelisků – které označovaly hroby aksumských králů nebo důležitých osobností říše, navštívíme také: hrobky krále Kaleba a jeho syna Gebre Meskela, prohlídka kamenného domku, který chrání žulovou desku (kámen krále Ezana) s nápisy v řečtině, sebejštině a místním jazyce ge´ez (deska je datována ze 4.století n.l.), komplex Panny Marie ze Sionu – novodobá katedrála, kostel Panny Marie ze 17.století, který postavil Fasilides z Gondaru a malá kaple s originálem Archy úmluvy (pouze zvenčí), místní muzeum, návrat na hotel, večeře, nocleh
8.den (4. prosince 2020)
snídaně, časně ráno přejezd do Mekele - cestou návštěva chrámu Yeha – nejstarší dochovaná stavba v Etiopii z 5 století př. Kristem, ubytování na hotelu v Mekele, večeře, nocleh.
9.den (5. prosince 2020)
snídaně, přejezd do LALIBELY, během cesty budete mít možnost fotografovat krásné přírodní scenérie na pravidelných zastávkách, cesta bude průběžně vyplněna poutavým vyprávěním o etiopské historii, ubytování v Lalibele, večeře, nocleh.
10.den (6. prosince 2020)
snídaně, celodenní návštěva LALIBELY – prohlídka nejznámějších a nejvýznamnějších skalních chrámů světového unikátu spadajících do kulturních památek UNESCO (někdy označované jako osmý div světa a zvané Nový Jeruzalém) - chrámový komplex 11 monolitických chrámů, vytesaných z jednoho kusu kamene do původní skály (červené sopečné horniny) unikátní metodou shora dolů. Datované jsou do 12-13 století a úchvatné jsou také zdobené interiéry. Navštívíme dvě skupiny těchto chrámů, návrat na hotel, večeře, nocleh.
11. den (7. prosince 2020)
snídaně, přelet místním letadlem do Addis Abeby, poté přejezd do městečka AWASSA, během cesty budete mít možnost fotografovat krásná kráterová jezera Hora, Babogaya či Kuriftu v okolí města Bishoftu (Debrezit), ubytování v hotelu, večeře, nocleh.
12.den (8. prosince 2020)
snídaně, cesta do města Arbaminch - po cestě uvidíte nejkrásnější a nejbarevnější scenérie jižní Etiopie, oblast obývanou kmenem Sidamo (mají svůj jazyk i specifický způsob života kombinující nomádství a zemědělství), část cesty nabízí také úžásné výhledy na jezero Abaya (známé svou téměř růžovou barvou) a Chamo na pozadí hor, po příjezdu relaxace, ubytování na hotelu, večeře, nocleh.
13.den (9. prosince 2020)
snídaně, návštěva vesničky Dorze – speciální architektura vysokých chýší z bambusu a ensetů (falešných banánovníků), uvidíte tamní život kmene Dorze (původně válečníci, nyní se živí zemědělstvím a tkaním), odpoledne odjezd do Addis Abeby, ubytování na hotelu, večeře, nocleh.
14.den (10. prosince 2020)
snídaně, transfer na letiště, odlet z Addis Abeby do Prahy. Přesný čas odletu z Addis Abeby Vám bude upřesněn ve finálních informacích cca měsíc před odletem.
Podmínky zájezdu
POŘADATEL ZÁJEZDU
Pořadatelem zájezdu je česká cestovní kancelář CK HRDLIČKA s.r.o., která se věnuje pořádání poznávacích zájezdů a na svých zájezdech spojuje profesionalitu s přátelským a lidským přístupem.
ODBORNÝ DOPROVOD
Klienty bude na cestě doprovázet Karel Hrdlička, který od roku 2007 absolvoval množství úspěšně realizovaných poznávacích zájezdů, a místní specialista - dvojice těchto průvodce je zárukou bezproblémového průběhu celého zájezdu.
UBYTOVÁNÍ
2x Addis Abeba, 2x Bahir Dar, 1x Gondar, 2x Axum, 2x Lalibela, 1x Dessie, 3x Langano ve **/*** hotelích, ve dvou až třílůžkových pokojích se sociálním zařízením (za příplatek lze rovněž zajistit jednolůžkový pokoj).
PŘEPRAVA
Letecky z Prahy do Addis Abeby a zpět (vždy s přestupem), po Etiopii doprava turistikým minubusem, případně džípy, 2x vnitrostátní přelet.
CENA ZAHRNUJE

1) Leteckou dopravu Praha – Addis Abeba - Praha

2) dopravu v Etiopii včetně dvou vnitrostátních letů v Etiopii

3) 13x ubytování, 13x večeře, 13x snídaně

4) servis kvalitního česky hovořícího průvodce

5) balíček cestovního pojištění A90, který obsahuje mimo jiné pojištění léčebných výloh v zahraničí i storno pojištění (pro případ zrušení zájezdu ze strany klienta). Kompletní podmínky najdete: ZDE

CENA NEZAHRNUJE

1) Částku 200 USD, která se vybírá až na místě v Etiopii (tato částka zahrnuje vstupy do vybraných objektů, bakšiš na hotelích, bakšiš pro řidiče autobusu a bakšiš pro místního průvodce)

2) 52 USD na vízum na letišti (platí se na letišti, je nutné mít přesnou částku u sebe při vstupu do Etiopie)

3) jednolůžkový pokoj (pro zájemce) ve výši 9.500,-/pobyt

PŘIHLÁŠKY

Pro přihlášení stačí vyplnit formulář na našich stránkách, poté obdržíte cestovní smlouvu s číslem účtu.

K zařazení do zájezdu je nutné uhradit první zálohu ve výši 25.000,- Kč / na osobu, zaslat vyplněnou a podepsanou smlouvu na adresu naší cestovní kanceláře (CK HRDLIČKA, Partyzánská 16, 312 00 Plzeň) či oskenovanou na e-mail: info@ckhrdlicka.cz.

Po připsání zálohy (popř. celé platby) na účet potvrdíme kopii smlouvy zpět. Doplatek zájezdu, prosím, zašlete nejpozději do 6.9.2020. Zhruba čtyři týdny před odletem Vám zašleme předodletové informace.

MINIMÁLNÍ POČET KLIENTŮ NUTNÝCH PRO REALIZACI ZÁJEZDU: 20
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Očkování které je povinné: Žlutá zimnice/ Hepatitida A,B / Břišní tyfus. Nutné je mít mezinárodní očkovací průkaz s sebou!!!

Klientům doporučujeme mít s sebou antimalarika!

Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Např. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/etiopie#

V Addis Abebě i po celé zemi jsou časté výpadky elektřiny a vody. Internetové kavárny jsou ve větších městech běžné, ale nespoléhejte se na internetové spojení. Taktéž mobilní síť zpravidla funguje pouze ve větších městech.

DOPORUČENÍ
Pamatujte na běžné léky, fotoaparát, popř. videokameru, oblečení volte s ohledem na předpokládané denní teploty kolem 20 – 26°C, vysokohorské oblasti průměrně 14-15,5 º C, deštník nebo pláštěnku, nepromokavé oblečení, vhodné boty (doporučujeme 2 páry bot, trekové), teplejší věci na večer, krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy, zcela orientační kapesné ve výši cca 200 USD.