Maroko - květen 2021
Program zájezdu
1. den (čtvrtek 13.5)
Sraz účastníků zájezdu v Praze na letišti Václava Havla, odlet (přesný čas srazu a odletu bude upřesněn). Večerní přílet do Casablanky, krátký přejezd do hotelu v Rabatu, ubytování, nocleh.
2. den (pátek 14.5)
Snídaně. Prohlídka RABATU – hlavního města marockého království. Rabat je poklidné a příjemné město s tisíciletou historií. Během doby strávené v Rabatu prozkoumáme medínu – staré město, andaluské zahrady, opevněnou modro-bílou čtvrť na skále s překrásným výhledem na Atlantik a Salé – bývalé centrum pirátské republiky. Také navštívíme vykopávky římského města Sala Colonia, později proměněné na nekropoli marockých sultánů. Nenecháme si ujít ani Tour Hassan – sesterskou věž Giraldy v Seville, či chrám svatého Petra, impozantní budovu z počátku 20. století. Přejezd na hotel do Meknésu, ubytování, večeře, nocleh.
3. den (sobota 15.5)
Snídaně. Prohlídka dalšího královského města – MEKNÉSU. Navštívíme mauzoleum zakladatele města, medresu - teologickou kolej ze 14. století, rozlehlou podzemní sýpku, dříve považovanou za vězení pro křesťanské zajatce. Také si prohlédneme velkolepé hradby a brány, které Meknés proslavily. Část dne strávíme prozkoumáváním římského města Volubilis - největší antické památky Maroka, známé díky počtu perfektně zachovalých mozaik. Přejezd na hotel do Fesu, ubytování, večeře, nocleh.
4. den (neděle 16.5)
Snídaně. Den strávíme prohlídkou slavného města FESU. Navštívíme jeho historické centrum, které je bludištěm tisíců uliček, ukrývajícím poklady ve formě nádherných ukázek islámské architektury a umění. Také navštívíme některé řemeslné dílny, včetně světoznámých barvíren kůží. Součástí prohlídky je i možnost oběda, během kterého bude podáváno tradiční marocké jídlo či návštěva pevnosti nad Fesem, která poskytuje dokonalý výhled na celé město. Přejezd na hotel do městečka Azrou, ubytování na hotelu, večeře, nocleh.
5. den (pondělí 17.5)
Snídaně. Přejezd do hor, procházka cedrovými lesy, které jsou obývány makaky magot. Průjezd horskou a kopcovitou oblastí s řadou přírodních scenérií do vyprahlých oblastí. Ubytování na hotelu v městečku Zeida, večeře, nocleh.
6. den (úterý 18.5)
Snídaně. Průjezd monumentálním a stále zeleným údolím řeky Zíz. Po příjezdu na kraj pouště se přesedá na terénní vozy. Během průjezdu pouští se zastavíme na čaj s nomády a prohlédneme si pláně poseté fosíliemi a „pouštními růžemi“, které je možné i sbírat. Přejezd na hotel do Erg Chebbi, ubytování na hotelu. Hotel leží v poušti, na nejdelší písečné duně Maroka. Pokoje formou domečků (veškeré sociální zařízení na každém domečku), které svou výzdobou připomínají beduínské stany. Strávíte tedy noc přímo uprostřed pouště (úchvatný zážitek). Večeře, nocleh. Při východu slunce následující den je možné absolvovat projížďku na velbloudu (fakultativně, cena cca 120 MAD).
7. den (středa 19.5)
Snídaně. Den začíná krásnou projížďkou po poušti z Erg Chebbi do města Erfoud ležícím na okraji pouště, odkud se pokračuje do brusíren fosílií. Podíváme se i do tzv. ketar, dlouhých podzemních tunelů určených k zavlažování pouštních oblastí. Následují scenérie pohoří Vysoký Atlas a procházka soutěskou Todra. Přejezd na hotel do Dádés, ubytování na hotelu, večeře, nocleh
8. den (čtvrtek 20.5)
Snídaně. Ze serpentýn Vysokého Atlasu pokračujeme „Údolím růží“ a „Údolím kaseb (berberských pevností, z nichž jednu také navštívíme)“ do OUARZAZATU, významného města berberů a filmového průmyslu. Ubytování na hotelu, večeře, nocleh.
9. den (pátek 21.5)
Snídaně. Po návštěvě opevněného města Ait Benhaddou, které sloužilo jako kulisa filmům Gladiátor, Princ z Persie, Mumie, Alexandr Veliký, Honba za klenotem Nilu i bondovce Dech životA, následuje průjezd Vysokým Atlasem přes nejvýše položený průjezdný průsmyk v Maroku (2 260 m. n. m.) a příjezd do legendární MARRAKÉŠE. Ubytování na hotelu, večeře, nocleh.
10. den (sobota 22.5)
Snídaně. Prohlídka MARRAKÉŠE - jednoho z nejznámějších měst celé Afriky. Kromě návštěvy nejkrásnějších památek Marrákeše si projdeme i uličky starého města a súky - tržiště s přilehlými dílnami a večer strávíme na proslulém náměstí Jemaa al-Fna – mezi zaříkávači hadů, vypravěči arabských příběhů, kejklíři a artisty. Zájemci také mohou prohlídku pamětihodností Marrákeše vyměnit za odpočinek v Jardin Majorelle – překrásné botanické zahradě, kterou vlastnil Yves Saint Laurent, a jehož tamější ateliér je dnes přeměněn na muzeum vystavující jeho soukromou sbírku berberského umění a šperků. Návrat na hotel, večeře, nocleh.
11. den (neděle 23.5)
Snídaně. Příjezd na pobřeží, zastávky s vyhlídkami na oceán, a v oblasti arganových stromů. Podíváme se na tradiční výrobu arganového oleje (s možností nákupu přímo od místních). Podél pobřeží příjezd do ESSAOUIRY, původně nejodlehlejší fénické kolonie, později portugalské obchodní stanice a pevnosti a jednoho z nejdůležitějších přístavů Maroka, dnes malebného a poklidného městečka, které je známé řezbářskými dílnami, produkcí tradiční hudby a které je díky svému opevnění zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Ubytování na hotelu, večeře, nocleh
12.den (pondělí 24.5)
Snídaně. Po dopolední prohlídce Essaouiry následuje cesta podél pobřeží na sever. Zpestřením tohoto přejezdu bude kromě překrásných výhledů na oceán i návštěva majáku na útesech. Noc strávíme v hotelu na pláži u nejdelší přílivové laguny Maroka v lokalitě vyhlášené specialitami z ryb, humry a vlastní odrůdou ústřic. Ubytování na hotelu ve městě Oualidia, večeře, nocleh.
13.den (úterý 25.5)
Snídaně. Navštívíme město El Jadida, které bývalo portugalskou obchodní základnou a díky renesančnímu opevnění a podzemnímu vodnímu rezervoáru je zapsáno na seznamu UNESCO. Poté následuje krátký přejezd do CASABLANCY. Tam navštívíme mešitu Hassana II. – skvost moderní islámské architektury a jednu z největších náboženských staveb světa. Zájezd je zakončen kratší prohlídkou Casablancy, která zahrnuje nejkrásnější stavby z doby francouzského protektorátu ve stylu Art Deco. Ubytování na hotelu v Casablance, večeře, nocleh.
14.den (středa 26.5)
Přesun na letiště v Casablance. Odlet. Přílet do Prahy na letiště Václava Havla (přesný čas odletu a příletu bude upřesněn).
Podmínky zájezdu
POŘADATEL ZÁJEZDU
Zájezd pořádá česká cestovní kancelář CK AVETOUR s.r.o., která s velkým úspěchem pořádá poznávací zájezdy již od roku 1993.
ODBORNÝ DOPROVOD
Klienty budou na cestě doprovázet Mgr. Jan Pěchota, který v minulosti absolvoval množství úspěšných zájezdů do Maroka a danou oblastí se dlouhodobě odborně zabývá, a Karel Hrdlička, který se od roku 2007 věnuje provázení na poznávacích zájezdech po zemích Blízkého východu a odborně se zabývá historií, kulturou, náboženstvím a jazyky této oblasti. Dvojice těchto průvodců je zárukou maximální kvality výkladu a bezproblémového průběhu celého zájezdu.
UBYTOVÁNÍ
1x v Rabatu, 1x v Meknésu, 1x ve Fesu, 1x v Azrou, 1x v Zeidě, 1x v Erg Chebbi, 1x v Dádés, 1x v Ouarzazatu, 2x v Marrakéši, 1x v Essaouiře, 1x v Oualidii a 1x v Casablance ve **/*** hotelích, ve dvou až třílůžkových pokojích se sociálním zařízením. Za příplatek 4800,- Kč lze rovněž zajistit jednolůžkový pokoj.
PŘEPRAVA
Letecky s přestupem z Prahy do Casablanky a zpět, po Maroku doprava turistickým minibusem.
CENA ZAHRNUJE

1) leteckou dopravu Praha - Casablanca - Praha, autobus v Maroku

2) 13x ubytování, 12x večeře, 12x snídaně

3) servis průvodce

4) pojištění léčebných výloh v zahraničí
CENA NEZAHRNUJE

120 USD (z těchto peněz se platí vstupy do vybraných objektů v Maroku, bakšiš na hotely, bakšiš pro řidiče minibusu - platí se až v Maroku v USD průvodci.

Příplatek 4800,-Kč za 1/1 pokoj.

Připojištění proti stornu (pro případ zrušení zájezdu ze strany klienta) - nepovinné, cena: 1360,-/os./pobyt, pro osobu do 18-ti let 1150,-/os/pobyt. Nutné uhradit spolu se zálohou při podpisu smlouvy, na pozdější úhradu nebude brán zřetel (viz http://www.avetour.cz/pojisteni.html nebo na vyžádání zašleme e-mailem)
PŘIHLÁŠKY
Pro přihlášení postačí vyplnit formulář na našich stránkách, poté obdržíte cestovní smlouvu s číslem účtu. K zařazení do zájezdu je nutné uhradit 1. zálohu v minimální výši 25000,-/os a zaslat řádně vyplněnou a podepsanou smlouvu na adresu naší cestovní agentury (CA Andrea Hrdličková, Partyzánská 16, 312 00 Plzeň) či oskenovanou na e-mail: zajezdy@cahrdlicka.cz. Po připsání zálohy (popř. celé platby) na účet potvrdíme kopii smlouvy zpět. Doplatek zájezdu je nutné doplatit nejpozději do 5.3.2021.
MINIMÁLNÍ POČET KLIENTŮ NUTNÝ PRO REALIZACI ZÁJEZDU:
20
DOPORUČENÍ
Pamatujte na běžné léky, fotoaparát, popř. videokameru, plavky, oblečení volte s ohledem na předpokládané denní teploty kolem 23 - 27°C, vhodné boty do vody, krém, zcela orientační kapesné ve výši cca 200 USD.